JAKA MIŁOŚĆ DAJE SPEŁNIENIE?

JAKA MIŁOŚĆ DAJE SPEŁNIENIE?

  • Post author:

Używanie drugiego człowieka bez szacunku i duchowości, bez rozwoju wynika z braku miłości i odpowiedzialności. Czym jest miłość? Czym jest dojrzała seksualność? I czy jedno jest zależne od drugiego?

Zaskakujące jak niewiele osób wie czym jest dojrzała miłość, czym jest dojrzała seksualność. Jak wiele kobiet i mężczyzn kojarzy seksualność z ostrym i wyzutym seksem, z niewyżyciem. A przecież energia seksualna to potęga, która jest życiową siłą, bez której nie byłoby człowieka na Ziemi, nie byłoby rozwoju, życia, kreatywności, wynalazków itd. 

 

Czym jest miłość?

Są dwa rodzaje miłości.

Wg C.S. Lewis miłość dzieli się na:

  • miłość – potrzebę
  • miłość – dar

Wg Abrahama Maslow miłość dzieli się na:

  • miłość – niedostatek
  • miłość – bycie

Są to znaczące rozróżnienia  i muszą być zrozumiane! 

Miłość – potrzeba i miłość – niedostatek zależne są od drugiego człowieka. Taka miłość jest niedojrzała, niepełna, połowiczna itp. Taka miłość to potrzeba.

  • “Niedojrzała osoba zawsze zakochuje się w innej niedojrzałej osobie, ponieważ tylko one mogą rozumieć się wzajemnie. Dojrzała osoba kocha dojrzałą osobę, niedojrzała osoba kocha niedojrzałą osobę. / Osho

Gdy brakuje prawdziwej miłości, gdy miłość jest niedojrzała dochodzi do manipulowania drugim człowiekiem, do wykorzystywania go materialnie, seksualnie itp. i dominacji nad nim. Ten drugi człowiek jest wykorzystywany do zaspokojenia potrzeb tego pierwszego. Jest  tylko środkiem, umniejszanym i pomału niszczonym. Partner robi co w jego mocy, by zmanipulować, posiąść, zdominować i używać swojego partnera.  

Używanie innego człowieka jest wynikiem braku miłości. 

Jest para, jest związek, małżeństwo, ale czy jest pomiędzy nimi prawdziwa miłość, miłość bez oczekiwań, gdzie jest akceptacja, zrozumienie, wolność? 

Niestety prawda jest okrutna. Z przeprowadzonych obserwacji znaczna większość związków (aż 99% jak wynika ze źródeł) oparta jest na tzw. pseudo miłości, na braku prawdziwej, pełnej miłości. Większość ludzi jest w tak zwanej pseudo miłości i oczekuje lepszego życia. Ale jak może życie, związek, seksualność dawać satysfakcje jak nie ma w nim akceptacji, zrozumienia, rozkoszy, prawidłowo zrozumianej wolności?

Takie życie daje iluzję życia. Czy takie życie ma sens? 

  • Możesz zmieniać męża lub żonę niezliczoną ilość razy. Zawsze znajdziesz tego samego rodzaju kobietę i to samo nieszczęście: powtórzone w różnych formach, ale – to samo nieszczęście – bardzo podobne do poprzedniego. / Osho

Prawda jest taka, miłości uczymy się w dzieciństwie. Dziecko przychodzi na świat, wychodzi z łona matki. Takie dziecko zależy od matki, bez matki nie potrafi przeżyć. Dziecka miłość do matki wynika z zależności: miłości – niedostatku. Bo to właśnie ta kobieta zaspokaja jego potrzeby. 

Ludzkość przez całe swoje życie pozostaje w większości jak dzieci i nie doświadcza tzw. dojrzałości, zrozumienia miłości i życia. Człowiek potrzebuje miłości jak jedzenia. Idzie przez życie i nie rozumie czym ona jest i co w niej jest ważne.

Dojrzałość osiąga dopiero wtedy kiedy prawdziwie kocha a nie potrzebuje miłości.

Taki człowiek ma w sobie tak dużo miłości, że jest w stanie się nią dzielić, dawać innym, dawać bezwarunkowo i to daje mu przyjemność.  

Tylko wtedy miłość jest dojrzała, seks jest dojrzały kiedy jesteś przepełniony miłością i przekazujesz ją dalej i to dawanie sprawia ci przyjemność. 

Kiedy miłość przestaje być zależna, wtedy jest kochanie. Kochasz bez względu na to, czyta druga osoba jest czy jej nie ma. 

W takiej sytuacji miłość nie jest związkiem ale jest stanem.