NISKIE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI – JAK JE ZMIENIĆ NA WYSOKIE?

NISKIE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI – JAK JE ZMIENIĆ NA WYSOKIE?

Chcesz coś powiedzieć ale się lękasz. Chcesz stworzyć fajne relacje ale uważasz, że nie zasługujesz na nie. Twoje ciało - to za duże, a to za małe - więc go nie akceptujesz. Nic tak nie burzy udanego życia jak niskie poczucie swojej wartości. Możesz to zmienić.

Niskie poczucie własnej wartości przekłada się na niską samoocenę, którą to pielęgnujemy w sobie od bardzo, bardzo dawna i każde kolejne niepowodzenie ją wzmacnia. 

Przychodzimy na ten świat z zupełnie czystą kartką, mówiąc metaforycznie. 

Na tzw. zapis w naszej karcie mają ogromny wpływ nasi rodzice, rodzina, znajomi, krótko mówiąc wszyscy, którzy nas otaczają, ich sugestie, często wręcz złośliwości osób, z którymi mamy jakiś kontakt.   

Jeżeli jeszcze do tego dodamy jakieś wyimaginowane obrazy samej/samego siebie np. za duży nos, brzydkie stopy, niezbyt zgrabne nogi, jestem za gruba/gruby, poczucie, że do niczego się nie nadaję itd. tworzy się cała masa bezwartościowych defektów, które wręcz utrudniają normalne funkcjonowanie oraz są przyczyną naszych większych bądź mniejszych blokad. 

Ogromny wpływ na nasze poczucie swojej wartości mają wpływ również środki masowego przekazu. Reasumując to co oglądasz, słuchasz, czytasz wpływa na twoja samoocenę, na poczucie wartości, kształtuje cię.  

W chaosie i natłoku informacji zapominamy o bardzo ważnej rzeczy, że wszyscy jesteśmy jednakowo ważni, nie ma osób lepszych i gorszych i mamy bardzo duży wpływ na wszystko co nas otacza (co wewnątrz nas to i na zewnątrz).

 

Poczucie swojej wartości kształtowane jest od narodzin.

Nie jesteś powtarzalnym produktem, w którym każda część ciała ma wyglądać jak u lalek Barbie i Kena, dlatego też nie ma sensu się porównywać z innymi. Każda osoba jest na swój sposób wyjątkowa tak jak wyjątkowe jest życie, oddech, praca narządów czy przemiana pokarmu na energię. 

Presja otoczenia przyczyniająca się do naszego poczucia niskiej wartości tak naprawdę próbuje nam dogryźć mając siebie na myśli. Ale siebie nie wypada krytykować więc trafia na nas. 

Osoby bardzo wrażliwe, delikatne są bardziej narażone na tego typu rzeczy. Jako małe dzieci często nasz umysł pracuje na niższych częstotliwościach fal mózgowych, które to tworzą zapis w naszych neuronach i w późniejszym czasie mogą być tylko wzmacniane o ile trafią na skojarzeniowe sytuacje. Małe dziecko jest bardzo podatne na przyjmowanie wszelkich sugestii.  

W dorosłym życiu, często zastanawiamy się dlaczego coś nam nie wychodzi, dlaczego postępujemy tak a nie inaczej, dlaczego ciągle jest to samo. Być może problem tkwi w umyśle. Być może to coś co blokuje, nie pozwala wejść dalej, wyżej należy wydobyć, przepracować i przeprogramować aby działo się w życiu na twoją korzyść. 

Autor: Mariusz Kortała & Dorota Dusik

Dodaj komentarz