JAKIE ZIOŁA DZIAŁAJĄ PORONNIE?

JAKIE ZIOŁA DZIAŁAJĄ PORONNIE?

  • Post author:

Wiedza na temat ziół i ich właściwościach znana kobiecie była od niepamiętnych czasów. Aby uniknąć ciąży kobiety korzystały z pomocy aptekarza lub ... czarownicy. Wzmianki w poradnikach medycznych, zielnikach i tekstach rybałtowskich potwierdzają znajomość ziołowych środków przeciwdziałających zapłodnieniu, wywołujących poronienie, które wywoływały pożądany skutek. Mimo negatywnej reakcji otoczenia. Poznaj jakie to zioła.

Do powszechnie używanych metod kontroli płodności należało używanie ziół

Wawrzyn w XII wielu  był najpopularniejszą rośliną powodującą poronienie i wywołującą menstruację, obecnie znany jako przyprawa – liść laurowy. 

Wzmianki o drzewie laurowym pokazuje miniatura z zielnika Georga Andreasa Helwinga z początków wieku XVIII. Widać jak Dafne przemienia się w drzewo laurowe (źródło: Biblioteka Narodowa, domena publiczna).

Na wsiach znano zioła, których celem było przeciwdziałać zapłodnieniu, wywołanie poronienia. Wiedzę na temat ziół regulujących poczęcie kobiety przekazywały sobie z pokolenia na pokolenie.

W epokach renesansu, baroku znana była wiedza o ziołach wywołujących poronienie i menstruację. Wiedza dotycząca regulacji poczęcia obejmowała ponad 100 roślin.  

 

Najpowszechniejszym ziołem był wawrzyn. Często stosowany był przez zmęczone licznymi porodami kobiety. Wawrzyn włączany był do codzienne stosowania jako środek antykoncepcyjny. Stosowano również marzannę barwierską, szałwię i pieprz.

Innym sprawdzonym i skutecznym  sposobem był spożywany rano napar z nasion dzikiej marchwi. 

Wiedza o ziołowej aborcji od wieków jest przekazywana z pokolenia na pokolenie przez kobiety. Jest sporo literatury zielarskiej, która porusza temat płodności, ziół, które mogą wywołać miesiączkę.

Obecnie do najbardziej popularnych ziół mających właściwości poronne zaliczyć można wrotycz zwyczajny, piołun i nasiona dzikiej marchwi. 

Nasiona dzikiej marchwi są naturalnym ziołowym środkiem antykoncepcyjnym. Innymi ziołami, które mogą doprowadzić do poronienia i krwawienia są:  krwawnik, dzięgiel, pluskwica groniasta, dzięgiel chiński -Dong Quai. Aby wywołać właściwy skutek potrzebne są odpowiednie dawki i właściwe stosowanie ziół.

Trzeba pamiętać, że są to  bardzo pomocne zioła w różnych schorzeniach. Właściwości poronne to tylko jedno z nielicznych właściwości tych roślin.

I tak np. wrotycz zawiera dużo potasu, pluskwica groniasta – podwyższa ciśnienie.

Zatem jak do wszystkiego, tak samo i do ziół trzeba zachować zdrowy rozsądek. Zamiast bać się ziół należy stosować je we właściwy sposób.  Trzeba wiedzieć, że stosowanie ziół w dużych dawkach działa jak silny lek.

W dużych dawkach wyżej wymieni mogą pomóc kobietom w wywołaniu krwawienia miesięcznego. Trzeba jednak postępować z nimi ostrożnie, mieć wiedzę jak je zastosować.

Krwawnik, wrotycz, dzika marchew są pospolitymi ziołami, które rosną na polskich łąkach.  Trzeba pamiętać, że zioła rosną tam gdzie są potrzebne, ze zioła lecznicze są zawsze w pobliżu człowieka, tylko trzeba zdać sobie z tego sprawę i wyciągnąć po nie swoją dłoń.