Jak oczyścić organizm — zobacz sprawdzone i skuteczne metody

Jak oczyścić organizm — zobacz sprawdzone i skuteczne metody

Niezdrowe jedzenie, cukier, alkohol i papierosy, a także długotrwały stres fizyczny i psychiczny powodują gromadzenie się w organizmie toksycznych substancji. Choć organizm ma zdolność do oczyszczania się z nich, długotrwałe wystawienie ciała na ich działanie, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Dlatego, warto raz na jakiś czas wspomóc ciało w tym procesie. Jak oczyścić organizm? Poznaj sprawdzone i skuteczne metody.

Na czym polega oczyszczenie organizmu i jak działa?

Oczyszczenie organizmu, czyli detoks to specjalna restrykcyjna dieta, prowadzona przez kilka dni. Jej głównym celem nie jest zrzucenie wagi, a eliminacja z organizmu nagromadzonych toksyn, oraz produktów przemiany materii. To one powodują, że często człowiek czuje się zmęczony, ociężały, i cierpi na takie dolegliwości, jak nawracające bóle głowy, niestrawność, czy zły stan skóry, włosów i paznokci. Detoks często jest stosowany jako punkt wyjścia do licznych diet odchudzających. By jednak był skuteczny i bezpieczny musi być połączony z odpowiednią ilością odpoczynku oraz snu. Jedną z najpowszechniejszych metod oczyszczania organizmu jest dieta sokowa, która ma wiele zalet:
  • Pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu;
  • Poprawia kondycje włosów, paznokci oraz skóry;
  • Zwiększenie ilości antyoksydantów hamuje istniejące w organizmie procesy zapalne;
  • Reguluje pracę układu pokarmowego, dostarczając dużych ilości błonnika i prebiotyków.

Dieta sokowa – skuteczna metoda na oczyszczenie organizmu?

Dieta sokowa oparta jest jedynie na spożywaniu specjalnych mieszanek owocowo-warzywnych. Trwa od jednego do kilku dni. Osoby, które po raz pierwszy decydują się na detoks, powinny zacząć od jednego maksymalnie 2 dni takiej diety i dokładnie obserwować reakcje swojego ciała. Soki owocowe i owocowo-warzywne dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości energii, składników odżywczych, minerałów oraz witamin. Dzięki płynnej formie jest zaś łatwo przyswajalna. Dietę sokową może stosować niemal każdy, jeśli nie ma zdrowotnych przeciwwskazań. Soki zaś, można przygotowywać samemu lub też skorzystać z oferty firmy Fit-juice, która posiada specjalne mieszanki owocowo-warzywne opracowane przez doświadczonych dietetyków. Na ich stronie https://fit-juice.pl/diety-sokowe/ można wybrać pakiet soków na konkretną ilość dni detoksu. Co więcej, zależnie od  składu znajdziesz tam soki poprawiające odporność, dodające energii, czy hamujące procesy starzenia.  

Jak przygotować się do diety sokowej?

By dieta sokowa przyniosła oczekiwane efekty, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do tego procesu.

Parę dni przed rozpoczęciem detoksu, należy odstawić wysoko przetworzoną żywność, jedzenie typu fast food, a także słodycze, alkohol oraz wszelkie inne używki. Należy również zmniejszyć ilość wypijanej codziennie kawy. Stopniowo zwiększaj każdego dnia porcje owoców i warzyw, tak by zjadać ich od pół do kilograma dziennie. Pamiętaj również, by codziennie wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie.

Przed rozpoczęciem oczyszczania organizmu, osoby cierpiąca na jakiekolwiek schorzenia powinny się również skonsultować z lekarzem, czy jest on dozwolony w ich stanie zdrowie.

Podczas detoksu spożywane są jedynie soki oraz takie płyny jak woda i wywary z ziół wspomagających detoks.

Również ważne jak przygotowanie się do diety oczyszczającej, jak i  wychodzenia z niej. Musi być ono stopniowe i trwa kilka dni. W pierwszym etapie wzbogać dietę o posiłki z warzyw i owoców jedzonych w całości, zup warzywnych, czy warzyw robionych na parze. Następnie można stopniowo dodawać chude mięso, nabiał, ryby, kasze i makarony pełnoziarniste, a także oleje pochodzenie roślinnego. By nie doszło do efektu jojo, należy się zatrzymać na etapie zdrowej diety, która nie zawiera przetworzonej żywności, cukrów, produktów wysokowęglowodanowych, alkoholu itd.

Długość utrzymywania się efektów diety jest zależna w dużej mierze od tego, czy po jej zakończeniu wrócisz do szkodliwych nawyków żywieniowych.

Dodaj komentarz