Metabolizm – Za co Odpowiada i Jak go Przyspieszyć?

Metabolizm – Za co Odpowiada i Jak go Przyspieszyć?

Metabolizm jest procesem, który odbywa się w komórkach naszego ciała. Odpowiada on za przemianę materii, czyli przetwarzanie substancji odżywczych. W jednym organizmie będzie on działał szybciej, a w innym wolniej, co dla wielu jest niesprawiedliwością. Jak właściwie działa ta reakcja organizmu i czy da się ją przyspieszyć?

Metabolizm — Co to jest?

Z racji mody na wybieranie zdrowych nawyków zaczynamy myśleć nad reakcjami zachodzącymi w naszym organizmie. Kiedy usilnie pragniemy się odchudzać, inni pochłaniają niebotyczne ilości jedzenia. I… nie tyją! Czynnikiem, który odpowiada za przetwarzanie materii, jest metabolizm.

Są to przemiany biochemiczne w towarzystwie tych energetycznych. Zachodzą w naszym organizmie i są związane z przemianą materii. Wyróżniamy w tym zakresie dwa ważne procesy, które nazywamy anabolizmem i katabolizmem.

Dzięki pierwszemu z wymienionych powstają związki złożone, które gromadzą energię. Katabolizm natomiast jest przeciwieństwem anabolizmu, tak więc działa w odwrotny sposób. Metabolizm może być szybki lub wolny. Osoba posiadająca pierwszą opcję może nie być leniwa, ale i tak będzie miała niezmienną sylwetkę.

Ludzie posiadający wolny metabolizm muszą restrykcyjnie trzymać się ćwiczeń i diety, gdyż bardzo łatwo tyją. Pamiętajmy, że nie zawsze można zwalać winę na wolny metabolizm i lepiej się przebadać.

Chorobami, które mogą powodować tycie, są: zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy i wiele innych.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Jak przyspieszyć metabolizm, aby nasza sylwetka wyglądał świetnie? Poznajcie nasze sposoby na wymarzony wygląd. Aby wasz cel mógł zostać osiągnięty, powinniście:
 • Pić 2 litry wody dziennie,
 • wykonywanie od 6 do 8 tysięcy kroków każdego dnia,
 • jedzenie regularnych i małych posiłków (najlepiej 5 porcji),
 • suplementacja witaminy C,
 • i innych
 • witamin na odporność,
 • sen trwający od 7 do 8 godzin,
 • picie zielonej herbaty hamującej apetyt,
 • wdrażanie do diety białek przyspieszających metabolizm,
 • dodawanie do spożywanych dań błonnika,
 • korzystanie z naturalnych produktów, które znajdziecie na stronie
 • erbea.pl
Taka codzienność jest w stanie wam zapewnić przyspieszenie metabolizmu. Powiedzie się to jedynie wtedy, gdy będzie pewni, że jesteście w pełni zdrowymi osobami.

Czy warto przyspieszać przemianę materii?

Metabolizm jest pobudzeniem komórek ciała do wyższej aktywności. Jeśli mamy problem z chudnięciem i ogólnie przemianą materii to przyspieszenie go jest dobrym pomysłem.

Używając powyżej przedstawionych sposobów, można się jednak zawieźć. Czemu? Bo może się okazać, że problem, z którym się zmagacie, to nie jest wolny metabolizm, a poważniejsza choroba.

Jeśli, więc macie trudności z chudnięciem i chcecie to zmienić, to pierwszym działaniem, jakie podejmiecie, będzie wizyta u lekarza. Gdy macie pewność, że to przemiana materii jest spowolniona, to skorzystajcie z powyższych rad, a z pewnością dobrze na tym wyjdziecie!

Dodaj komentarz