OLEJ LNIANY ZWALCZA STANY ZAPALNE I… – POZNAJ JEGO ZALETY!

OLEJ LNIANY ZWALCZA STANY ZAPALNE I… – POZNAJ JEGO ZALETY!

Olej lniany tłoczony jest z nasion lnu. Siemię lniane inaczej zwane nasionami lnu, znano już w starożytności. Hipokrates - praojciec medycyny polecał ich stosowanie przy bólach podbrzusza i zapaleniu błon śluzowych. Zatem warto włączyć do swojego jadłospisu produkt z lnu - olej lniany.

 Olej lniany tłoczony na zimno z nasion lnu, inaczej z siemienia lnianego ma wiele zalet.

  • „Gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem”. / Mahatma Gandhi 

Badania naukowe potwierdzają bogate wartości zdrowotne nasion lnu. Najcenniejszą zaletą jest niewątpliwie pokaźna zawartość, bo aż ok. 45% tłuszczu.  Olej zawiera jakże potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe omega – 3 oraz omega-6. 

To z udziałem kwasów jednonienasyconych w ciele człowieka dochodzi do obniżenia poziomu tzw.„złego” cholesterolu LDL, przy równoczesnym zwiększeniu wskaźnika tzw.„dobrego” cholesterolu HDL. Niewłaściwe proporcje cholesterolu stwarzają poważne ryzyko chorób związanych z układem krążenia.

Olej lniany i wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Duże znaczenie odgrywa pokaźna ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju lnianym. Trzeba pamiętać, że organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć i dlatego muszą być dostarczone z zewnątrz wraz z pożywieniem.

OLEJ LNIANY A CHOLESTEROL I MIAŻDŻYCA

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są konieczne do właściwego transportu lipidów we krwi, cholesterolu – jednocześnie normują jego poziom. 

Na szczególną uwagę zasługują kwasy omega-3, które to wpływają na metabolizm cholesterolu HDL i zwalczają miażdżycę. 

 

OLEJ LNIANY A WEWNĘTRZNE PRZEWODY i NARZĄDY

Prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i oddechowego, prawidłowe funkcjonowanie nerek oraz narządów rozrodczych nie może mieć miejsca bez nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zbyt mała ich ilość może upośledzać pracę wielu organów wewnętrznych, może przyczyniać się do zwiększonej podatności na infekcje i do powstawania zmian skórnych, takich jak: odbarwienia, łuszczenie się, nadmierne wysuszenie. Niewłaściwa ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych może powodować niepłodność.

OLEJ LNIANY A KOMÓRKI ORGANIZMU

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są podstawowym budulcem błon komórek ciała człowieka, uczestniczą w pobudzaniu procesów życiowych. Pomagają w syntezie substancji biologicznie czynnych regulujących ciśnienie tętnicze krwi, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego oraz pracy układu sercowo-naczyniowego.

  • 100 g oleju tłoczonego na zimno z siemienia lnianego zawiera ok. 70 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, kwasy jednonienasycone i witamina E.

OLEJ LNIANY A ODCHUDZANIE

Jeśli twoim celem jest zrzucić zbędne kilogramy, zadbać o sylwetkę to olej lniany jest doskonałym, rozwiązaniem, gdyż mobilizuje procesy spalania tkanki tłuszczowej oraz zapobiega jej odkładaniu.

OLEJ LNIANY A WITAMINA E

Olej lniany jest bardzo bogaty w witaminę E, w tak zwaną witaminę młodości. Jej skutki na urodę i skórę są ogólnie znane.

Mało jednak kto wie, że witamina E ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych, zmniejsza ryzyko powstania chorób układu krążenia,  normalizuje poziom cholesterolu we krwi.

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania, na grupie ponad 120 tys. zdrowych osób, które trwały 8 lat,  wykazały, że podaż zwiększonej ilości witaminy E przez okres minimum 2 lat daje korzyści w postaci zmniejszonego ryzyka zapadnięcia na choroby wieńcowe aż o 40%.

UWAGA!

Olej lniany nie nadaje się do smażenia! Należy stosować go tylko na zimno!

Jako dodatek do:

  • sałatek
  • sosów
  • warzyw
  • gotowanych potrwa / jarzyn
  • itp.

 

Olej lniany wzmacnia kondycję organizmu i poprawia samopoczucie.

Takie bogactwo takich wartościowych substancji odżywczych, jakie zawiera olej lniany sprawia, że jest on produktem o bardzo szerokim zastosowaniu zdrowotnym. Stanowi profilaktykę i leczenie przewlekłych stanach zapalnych jelit, chorób układu krążenia i nadciśnienia, wspomaga przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Jak to możliwe?

Gdyż wzmacnia i regeneruje błony śluzowe przewodu pokarmowego, na całej jego długości. Łagodzi skutki chronicznych zaparć. Jego właściwości sprawdzają się także przy stosowaniu zewnętrznym przy chorobach skóry i przy wypadaniu włosów. Przyczynia się do szybszej regeneracji naskórka i skóry właściwej. Ta wiedza może się przydać w przypadku leczenia owrzodzeń, odleżyn  i czyraków. 

Olej lniany jest cennym dobrodziejstwem dla człowieka i jego zdrowego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Close Menu