Pokrzywa przyciąga do siebie ludzi od dawien dawna. Interesowali się nią Dioskorydes, Hipokrates i Pliniusz a także inni lekarze i uczeni świata. Co wskazuje na wszechstronne właściwości lecznicze pokrzywy. A co najważniejsze ma działanie przeciwkrwotoczne.
Liści pokrzywy bogate są w witaminę C, karoten (prowitaminę A), witaminę B2 i K. Liście pokrzywy zawierają białka, cukier, skrobię, substancje garbnikowe, kwasy organiczne, chlorofil, żywice, sole mineralne potasu, wapnia, żelaza, krzemu.
W leczeniu ludowym pokrzywa używana była w wielu dolegliwościach. Pokrzywę używano jako środek moczopędny , wiatropędny, czyszczący krew. Pokrzywę stosowano również w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego, kamienicy nerkowej, uremii, puchlinie wodnej, skąpych i nieregularnych menstruacjach, chorobach nerwowych, reumatyzmie, bronchicie, gruźlicy, czyraczności i liszajach.
- w nawykowych zaparciach;
- w kurczach żołądka;
- w dyspepsji;
- przy czerwonce;
- przeciw biegunkom z częstymi parciami;
- jako środek przeciwbakteryjny;
- jako środek przeciwgnilny i gojący;
- w hypo i awitaminozie;
- arteriosklerozie;
- w anemii – podwyższa poziom hemoglobiny i zwiększa ilość czerwonych ciałek krwi.

Pokrzywę najczęściej stosuje się ze względu na swoje właściwości tamowania krwi a to za sprawą zawartej w pokrzywie witaminy K i substancji garbnikowych. Chodzi tu o krwawienia z przewodu pokarmowego i przy hemoroidach – żylakach odbytu.
Zewnętrznie pokrzywę w formie odwarów z liści stosuje się do płukania przy zapaleniu jamy ustnej i gardła, przy schorzeniach kobiecych, upławach i w formie okładów na czyraki.
ZASTOSOWANIE POKRZYWY W KOSMETYCE
Odwar Z LIŚCI POKRZYWY i nalewki spirytusowe z pokrzywy ZALECANe są PRZECIW ŁUPIEŻOWI I WYPADANIU WŁOSÓW, Natomiast przy wypadaniu i siwieniu włosów zalecany jest odwar z korzenia pokrzywy.